20230612 114802 HDR2 min scaled – Rudy Opactwo

Wystawa "Ikonokody – wizje św. Jana"

2.12.2023r. - 17.03.2024r.

DATA TYTUŁ MIEJSCE
2 grudnia 2023 r. - 17 marca 2024 r.
Ikonokody – wizje św. Jana
Galeria Sztuki

Wystawa „Ikonokody – wizje św. Jana” Grzegorza Tomasiaka w Galerii Sztuki w Starym Opactwie w Rudach

Dyrekcja Fundacji Starego Opactwa w Rudach serdecznie zaprasza od 2 grudnia 2023 roku do odkrywania świata sztuki na nowej wystawie pt. „Ikonokody – wizje św. Jana”. Autorem tej wyjątkowej ekspozycji jest Grzegorz Tomasiak, tegoroczny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tomasiak stworzył serię 24 obrazów, nazywanych „ikonokodami”, na deskach o wymiarach 47 x 72 cm. Wybór matrycowych kodów jako narzędzia do zrealizowania tematu pracy artystycznej nie jest przypadkowy. Każda praca zapisana jest w sposób odbiegający od tradycyjnej konwencji ikonicznej.

Kulminacyjny moment pracy przedstawia wybraną scenę wizji apokalipsy św. Jana, zasłoniętą tajemniczym kodem. To unikalne podejście uwydatniające niezrozumiałe na pierwszy rzut oka układy biało-czarnych kwadratów, które połączone ze sobą kryją w sobie zapisaną informację.

Należy również zauważyć, że przedstawienie św. Jana jako stałego punktu odniesienia we wszystkich pracach, pozwala na zwrócenie uwagi na jego znaczenie jako autora Apokalipsy. Staje się on głównym przewodnikiem widza przez te wizje, a jego twarz służy jako stała ikona, która łączy wszystkie prace.

Czas trwania wystawy: 2.12.2023 – 17.03.2024

Projekt został zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logo CRIS – Rudy Opactwo
logo OWES – Rudy Opactwo
stopka ue efs – Rudy Opactwo
logo CRIS – Rudy Opactwo
stopka ue efs – Rudy Opactwo
logo OWES – Rudy Opactwo