20230612 114802 HDR2 min scaled – Rudy Opactwo

Wystawa Odrębna rzeczywistość

1.03 - 23.04.2023 r.

DATA TYTUŁ MIEJSCE
1.03 - 23.04.2023
Odrębna rzeczywistość
Galeria Sztuki

O wystawie

Malarstwo Damiana Wojnowskiego to magiczna i często zaskakująca wędrówka pomiędzy światami, gdzie niczym w pracowni alchemika szczypta fantazji i snów przenika się z nie zawsze sielankową rzeczywistością. Jak sam artysta podkreśla jego prace są  próbą uchwycenia nastroju chwili, zatrzymania na moment czasu i nadania zwykłym czynnościom i rzeczom elementu magii.

Wciągając nas w swoją wizje świata Wojnowski częstuje nas subtelnym humorem, nierzadko podszytym refleksją i zadumą. Jest w tych kolorowych pracach widoczna obserwacja natury człowieka, jego relacji, myśli, charakteru i stanu ducha. To  Tak w kilku zdaniach można opisać malarstwo tego artysty. Uświadamia nam ono jak mało wiemy o świecie, który nas otacza. Ile zagadek on kryje i który ze światów jest tym właściwym, a który alternatywnym rozwiązaniem.

Wojnowski przykuwa uwagę jako autor, tworząc wyimaginowany świat swoich doznań i emocji. Raz przenosi nas do baśniowej, łagodnej rzeczywistości, jak wówczas, gdy na jednym obrazie oglądamy siedzącego małego chłopca patrzącego w dal. Ten ,,Mały Książe” może marzy o znalezieniu wyjątkowej istoty, która mogłaby stać się jego przyjacielem i sprawić, by jego życie nabrało sens?

Innym razem zabiera odbiorców w surrealistyczną przestrzeń, w której niestety rządzą maszyny przenoszące w czasie ludzi, wróżby, karty do gry i szklane kule. Interpretacja jest zawsze po stronie odbiorcy

Damian Wojnowski

Artysta urodzony w Częstochowie od ponad 28 lat mieszka i tworzy w Gliwicach. Obecnie mieszkaniec Rud.

Od lat pochłania go pasja malowania i miłość do rysunku. Na co dzień prowadzi zajęcia z osobami starszymi a także niepełnosprawnymi intelektualnie, które polegają na arteterapii. Poprzez rzeźbę, malarstwo, muzykę czy śpiew uczestnicy terapii otwierają dostęp do swojego wnętrza: emocji, potrzeb i lęków. Dodatkowo prowadzi warsztaty twórczości zarówno dla dzieci ,młodzieży jak i dorosłych wyzwalając w nich kreatywność i rozbudzając pasję do tworzenia.

Od 2015 należy do Śląskiego Stowarzyszenia Faun Art w Gliwicach gdzie z powodzeniem realizuje swoją pasję, uczestnicząc w licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Szereg jego prac znajduje się w prywatnych kolekcjach. Wojnowski współpracuje z wieloma galeriami między innymi  w Poznaniu, Warszawie i  Wrocławiu.

Artysta czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta Gliwice i regionu.

logo CRIS – Rudy Opactwo
logo OWES – Rudy Opactwo
stopka ue efs – Rudy Opactwo
logo CRIS – Rudy Opactwo
stopka ue efs – Rudy Opactwo
logo OWES – Rudy Opactwo