20230612 114802 HDR2 min scaled – Rudy Opactwo

Wystawa malarstwa Alicji Musialskiej

3.07 - 02.09.2022 r.

DATA TYTUŁ MIEJSCE
3.07-02.09.2022
IL MURI (ŚCIANY)
Galeria Sztuki

Wystawa „Ściany” w murach Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach

Od 3 lipca do 2 września 2022 roku w Galerii Sztuki w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach będzie można oglądać debiutancką wystawę obrazów „Il muri” („Ściany”) autorstwa Alicji Musialskiej. Jej abstrakcyjne prace to uznanie efemeryczności materii, akceptacja procesów starzenia i rozpadu, a jednocześnie szukanie własnego JA w eksperymentalnym procesie twórczym.


Oglądając wystawę wyruszamy wraz z malarką w artystyczną drogę w nieznane, gdzie bawiąc się formą i materią, kładzie kolejne warstwy, buduje struktury, rozlewa farby, znakuje pędzlem, zarysowuje pastelem, zostawia ślady własnych emocji. To podróż pełna czułości do samej siebie, głębszego poznania, samoakceptacji.

 

– Sztuka to emocje, które albo rezonują z tobą albo nie. Dlatego nie ma złej sztuki, bo nie ma złych emocji. Wydaje mi się, że aby mówić o dziele sztuki par excellence, te emocje jakkolwiek muszą się pojawić. I mam nadzieję, że w moich obrazach one są i choćby cichutko wibrują w odbiorcy – mówi autorka.


Technika drippingu i rozmywania farby, którymi chętnie posługuje się Musialska, pozwalają na uzyskanie jednorodnej obrazowej całości, homogeniczności płótna bez napięć kompozycyjnych i znaczeniowych. Takie obrazy płynące – formy płynne i organiczne, odzwierciedlają naturalny, medytacyjny rytm procesu twórczego. Przechodzenie kolorów jednych w drugie, spływanie farby sytuuje je w kategoriach procesu i zmiany. Jedynym kontekstem interpretacyjnym są włoskie tytuły, które odzwierciedlają zamiłowanie autorki do niepowtarzalnego charakteru Włoch, świadomego wymiaru estetycznego rzeczy starych oraz szacunku do przeszłości, upływającego czasu. Przemijanie w wydaniu malarki jest czymś uchwytnym, namacalnym, widocznym w starych ścianach, pełnych niedoskonałości i zacieków, ale też morskich pejzażach czy ukwieconych łąkach.

 

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających przez całe lato (lipiec – sierpień), od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00 – 17:00. Ekspozycja prezentowana będzie w części muzealnej Zespołu, do którego wstęp jest biletowany – 10 zł (normalny) i 8 zł (ulgowy).

logo CRIS – Rudy Opactwo
logo OWES – Rudy Opactwo
stopka ue efs – Rudy Opactwo
logo CRIS – Rudy Opactwo
stopka ue efs – Rudy Opactwo
logo OWES – Rudy Opactwo