20230612 114802 HDR2 min scaled – Rudy Opactwo

Wystawa „Madonny Świata”

19.04 do 30.09.2024

DATA TYTUŁ MIEJSCE
19 kwietnia do 30 września 2024 r.
Wystawa „Madonny Świata”
Krużganki Klasztorne

Wystawa „Madonny Świata”

Miejscowość Rudy, a szczególnie położony w pięknym parku Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy, to miejsce niezwykłe i zapierające dech w piersiach. Odbudowany z ruin ponownie przyciąga rzesze turystów, gości i pielgrzymów, którzy z wielką wiarą przybywają, by odwiedzić pocysterski kościół, obecnie Bazylikę Mniejszą Wniebowzięcia NMP, w której mieści się Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej. Od średniowiecza nieprzerwanie przybywają do Pani Rudzkiej.

Od 19 kwietnia do 30 września 2024 roku w krużgankach klasztornych można obejrzeć wystawę „Madonny Świata”, pochodzącą ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie. Ekspozycja prezentuje różne wizerunki Maryi, fotografie wybranych sanktuariów oraz w syntetyczny sposób przybliża ich historię. Zwiedzający, nie ruszając się z Rud Raciborskich, mogą udać się do Częstochowy, Wilna, Lwowa, Aparecidy w Brazylii, Akity w Japonii, La Vang w Wietnamie, Fatimy w Portugalii, Guadelupe w Meksyku, Kibeho w Rwandzie, El Cobre na Kubie, Lourdes we Francji, Vailankanni w Indiach, Sheshan w Chinach, Oruro w Boliwii i Loreto we Włoszech. Następnie mogą odwiedzić przylegające sanktuarium i, spoglądając w oblicze Matki Bożej Pokornej, przez jej wstawiennictwo zanosić przed Boży Majestat swoje modlitwy, obawy i troski.

– Wystawa „Madonny świata” uświadamia, że Maryja jest kochana i czczona na całym świecie. Czynią to ludzie wszystkich ras i narodów, kontynentów i krajów bo dla wszystkich jest czułą i kochającą matką – mówi o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie.

– Cieszymy się z obecności wystawy w Starym Opactwie w Rudach. Potwierdza ona, że Maryja jest Matką Kościoła, a my wszyscy, choć żyjemy w różnych zakątkach świata, możemy tworzyć jedną rodzinę dzieci Bożych, ciesząc się Jej opieką i orędownictwem – mówi ks. Jan Rosiek, Prezes Fundacji Stare Opactwo w Rudach.

Warto odwiedzić Rudy Raciborskie, zobaczyć wystawę i nawiedzić pobliskie sanktuarium. Tym bardziej, że trwa miesiąc maj, który tak bardzo kojarzy się z Maryją.

Za: www.werbisci.pl

logo CRIS – Rudy Opactwo
logo OWES – Rudy Opactwo
stopka ue efs – Rudy Opactwo
logo CRIS – Rudy Opactwo
stopka ue efs – Rudy Opactwo
logo OWES – Rudy Opactwo