20230612 114802 HDR2 min scaled – Rudy Opactwo

Wystawa Leon Kozok

1.08 - 30.09.2022 r.

DATA TYTUŁ MIEJSCE
1.08-30.09.2022
Drewniane kościoły Województwa Śląskiego
Dawny refektarz

Leon Kozok – Artysta z Krupskiego Młyna

Po ukończeniu w 1967 r. Liceum Sztuk i Technik Plastycznych w Częstochowie pod kierunkiem profesorów: St. Łuszczarza i T. Miśkiewicza, którzy przygotowali go w kierunku malarstwa, grafiki, ceramiki i rzeźby, starał się o przyjęcie do Akademii Sztuk Plastycznych w Katowicach – wówczas Wydział Grafiki ASP w Krakowie.

Przez kilka lat był związany z Domem Kultury w Lublińcu, gdzie m.in. prowadził zajęcia z dziećmi i młodzieżą w Kole Plastycznym.

Od 1974 r. mieszka w Krupskim Młynie.

W pracy artystycznej interesuje go malarstwo sztalugowe, grafika, rysunek, pastel. Tematyka to głównie pejzaż, architektura, martwa natura, kwiaty oraz akt kobiecy.

Jedną z wystaw nazwał „Nie jestem trendy”, inną „Klimaty”, które to charakteryzują jego twórczość. Jednocześnie nie stroni od eksperymentów malarskich i graficznych. Interesuje go również historia, a szczególnie ta najbliższa. Brał udział w realizacji filmu o epizodzie z czasów II wojny światowej na terenie Krupskiego Młyna.

Dużą rolę w jego pracy odgrywa fascynacja Krupskim Młynem – jego zabytkami, zielenią, uniwersalna zabytkowa przyroda (starodrzew), które przetwarza na język sztuki.

logo CRIS – Rudy Opactwo
logo OWES – Rudy Opactwo
stopka ue efs – Rudy Opactwo
logo CRIS – Rudy Opactwo
stopka ue efs – Rudy Opactwo
logo OWES – Rudy Opactwo