facebook
POCYSTERSKI ZESPÓŁ KLASZTORNO-PAŁACOWY W RUDACH
OŚRODEK FORMACYJNO-EDUKACYJNY DIECEZJI GLIWICKIEJ
Polski
English
Deutsch
Française
český
       

Muzyka w Starym Opactwie

 

XXI – cykl koncertów

A.D. 2016

1050 lat temu na lednickich polach książę Mieszko wyrzekł się szatana i wyznał wiarę w Chrystusa, Syna Bożego i Zbawiciela świata. Wyznał ją w Duchu Świętym, bo przecież nikt bez Jego pomocy nie może powiedzieć, że „Panem jest Jezus”. Tym samym i państwo Mieszka zostało wpisane w życie Trójcy Świętej, niezależnie od tego, jak często i z jakim skutkiem szatan próbował i próbuje nadal odzyskać na tych obszarach swoje wpływy.
 
Tak więc z jednej strony początek prawdziwej duchowości zamiast zabobonnych po-kłonów przed bałwanami, z drugiej zaś – początek owocnych związków z wysoko już stojącą zachodnią cywilizacją, mocno osadzoną na fundamentach  rzymskiego prawodawstwa, grec-kiej filozofii i chrześcijańskiej metafizyki.
 
Gdzie zaś duchowość i kultura łączą się ściślej i piękniej niż w muzyce? Trudno więc się dziwić, że wkrótce po przyjęciu prawdziwej wiary na ziemiach polskich zabrzmiał chorał gregoriański, przyniesiony przez benedyktyńskich mnichów. Dość powiedzieć, że Bogurodzi-ca, pierwsza polska pieśń religijna, pełniąca rolę hymnu narodowego, śpiewana była do cho-rałowej melodii. I to być może już w XIII wieku. A na początku XV już na pewno, i to przez całe hufce polskich rycerzy na grunwaldzkich polach, jeśli wierzyć zapiskom Długosza. Prze-cież nikt ich tego przed bitwą nie uczył – ta pieśń żyła już pewnie w ich sercach od kilku po-koleń. A potem żyła dalej i dalej rozwijał się śpiew, i rozwijała się muzyka, aż zabrzmiała całą niebiańską harmonią organów w gotyckich katedrach, a potem w barokowych świątyniach, gdzie pyzate aniołki, wychylając się zza marmurowych filarów i draperii, zachęcały do wierności Kościołowi całym przepychem kształtów i kolorów.
 
Bo po benedyktynach zjawili się cystersi. Między innymi w Rudach. Zbudowali opac-two, kościół i wszechstronnie zajęli się kulturą – począwszy od upraw i hodowli aż po naj-wyższe sfery ducha. I głosili wciąż tego samego Chrystusa, którego przyjął niegdyś Mieszko, oddając Mu w opiekę wykluwającą się w walkach i rozejmach polską państwowość. Pozo-stawali Chrystusowi wierni, niezależnie od tego, czy wierni byli Mu kolejni władcy. Głosili niestrudzenie Boże miłosierdzie, bo tylko ono zostaje, gdy zawodzi wszystko inne. 
 
I właśnie ufność w to miłosierdzie,  bezgraniczne zawierzenie Bogu wbrew ludzkiemu czarnowidztwu i przeciwnościom losu, sprawiły, że rudzkie opactwo od tylu już lat na nowo rozkwita, pięknieje z roku na rok i dostarcza coraz liczniejszych duchowo-artystycznych przeżyć, organizując koncerty, wystawy, spotkania.
 
Do przedsięwzięć najmocniej w Rudach zakorzenionych należy festiwal Muzyka w starym opactwie, który co roku, po raz już 21., od maja do października, zaprasza na koncerty muzyki organowej, czasem wokalne czy z towarzyszeniem innych instrumentów.
 
21 edycji festiwalu to 126 koncertów, wielu wykonawców – rodzimych i zagranicz-nych, nastoletnich i dojrzałych, to ponad 150 godzin wzruszeń i obcowania z dziedziną sztuki, która jak żadna inna potrafi wznieść serce na wyżyny mistyki.
 
W tym roku – szczególnym dla Kościoła powszechnego przez podkreślenie mocy Bo-żego miłosierdzia i dla Kościoła polskiego przez jubileusz przyjęcia chrześcijaństwa – niech festiwalowe koncerty wypełnią każde słuchające ich serce niezłomną nadzieją, że wszystko możemy w tym, który nas umacnia i że dzieło rozpoczęte w każdym z nas w sakramencie chrztu może sprawić, że będziemy jednością z Chrystusem i w Chrystusie. W Tym, który był, który jest i który przychodzi. I w którego rękach – jako jedynych – jesteśmy naprawdę bez-pieczni.
 
Ks. Prałat Bogdan Kicinger
Dyrektor Festiwalu

 

Zapraszamy. Terminy i wykonawcy tegorocznych koncertów:

 

29.05.2016               Dyplomanci Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej
                                    II st. i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach
 
19.06.2016               Chór i kwartet smyczkowy Parafii Św. Anny w Babicach pod dyr. Brygidy Tomali
                                    Klaudia Romek – sopran; Brygida Tomala - organy
 
24.07.2016               Marcin Jurczyk  - organy (Bytom)
 
28.08.2016               Gabriela Czurlok  - organy (Opole)
 
25.09.2016               Mariola Brzoska – organy (Gliwice)
 
23.10.2016               Camerata Silesia
                                    Zespół Śpiewaków Miasta Katowice
                                    Anna Szostak - dyrygent
                                    Brygida Tomala - pozytyw

 

Koncerty odbywać się będą w Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach o godzinie 17.00. O godz. 16.00 natomiast celebrowana jest Msza Święta.

 

Aktualności

13.04.2017 | Wielkanoc A.D. 2017
Radość Świąt Wielkanocnych jest inna od radości Bożego Narodzenia. Radość Bożego Narodzenia zap...
czytaj dalej  strzalka
03.04.2017 | Colloquium Rudense 08 ...
Program wykładów 10.00 – 11.30 prof. Bogdan Dembiński, Jan Duns Szkot. Indywidualizm, woluntaryzm...
czytaj dalej  strzalka

Kalendarium

30.04.2015 | Otwarcie Wirydarza
WIęcej o Nocy w Starym Opactwie...
czytaj dalej  strzalka
01.01.2016 | Kalendarium wydarzeń 2016
KALENDARIUM WYBRANYCH WYDARZEŃ  W 2016   01.01        M...
czytaj dalej  strzalka

Księga gości

Pielgrzymi Stowarzysze... napisał(a): Jesteśmy zachwyceni prostotą i pięknem panującym w całym Opactwie. Bardzo dziękujemy ks. Janowi za ciekawe opo...
czytaj dalej  strzalka
Ludwik napisał(a): W ciągu roku jestem w Rudach co najmniej pięć razy za każdym razem to miejsce mnie zachwyca . Przyjeżdżam tu na ...
czytaj dalej  strzalka

Linki

Produkty

Naturalna woda mineralna Rudzka Kroplą pijąc ją wspomagasz odbudowę Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach czytaj dalej  strzalka