LANDING LATO 2024 min – Rudy Opactwo

Wystawa „Zachód Słońca nad Forum Romanum”

13.06 do 15.09.2024

DATA TYTUŁ MIEJSCE
13 czerwca do 15 września 2024 r.
Wystawa „Zachód Słońca nad Forum Romanum”
Galeria Sztuki

O wystawie:

Zachód Słońca nad Forum Romanum trwa, a stolicę Imperium codziennie odwiedzają obywatele rzymscy ze wszystkich prowincji oraz barbarzyńcy od Hibernii po Sarmację pełni podziwu dla splendoru stolicy cezarów.

Między kruszejącymi łukami triumfalnymi coraz częściej można spotkać Partów i Numidyjczyków handlujących świecidełkami i z pogardą patrzących na słabych Rzymian, którzy już nie piją mleka od Wilczycy z powodu powszechnego uczulenia na laktozę. Gęsi kapitolińskie nie zagęgają na trwogę, już dawno poszły na rosół, a Marek Porcjusz nie ma odwagi pomyśleć, a co dopiero powiedzieć, „że Kartaginę należy zniszczyć”.

Tymczasem robi się coraz ciemniej, zaraz nie będzie widać Palatynu, nad ruinami zapanuje mrok i tylko sierp półksiężyca pozornie oświetli stolicę Świata.

***

Cykl malarski o starożytnościach rzymskich, o symbolach kultury europejskiej i zmierzchu tej kultury, o zaniku świata łacińskiego w kulturze współczesnej Europy.

O autorze wystawy

Urodzony w 1977 r. Studia w Instytucie Plastyki WSP w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Jana Długosza), dyplom w pracowni malarstwa prof. Wincentego Maszkowskiego, obroniony z wyróżnieniem w 2002 roku. W latach 2009-2012 uczestnik Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2015 roku na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie obronił pracę doktorską realizowaną  pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka.

Współautor cyklicznej ogólnopolskiej wystawy i konkursu Biennale Młodych „Piękne Sztuki” w MDK w Radomsku, wystawy grafiki i rysunku „Ślady Czarnego Kota” w Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, interdyscyplinarnego projektu Czytelnia Szkicowników, wystawy Świat w Obrazie – Andrew Wyeth 1917-2017, 365/2021 czyli Rok z Życia+Suplement 2022.

Na Wydziale Sztuki UJD w Częstochowie prowadzi pracownię technologii malarstwa oraz zajęcia z rysunku. Uprawia malarstwo, rysunek, ilustrację, czasami zajmuje się projektowaniem graficznym.

Od kuratora

Wystawa „Zachód Słońca nad Forum Romanum” autorstwa Adama Rokowskiego to fascynująca podróż do serca starożytnego Rzymu, oferująca głęboką refleksję nad zmierzchem wielkiej cywilizacji. Cykl obrazów, powstały w latach 2019-2024, składa się z kilkunastu prac olejnych, które w sposób mistrzowski łączą historyczną narrację z współczesną wrażliwością.

Rokowski, urodzony w 1977 roku, jest absolwentem Instytutu Plastyki WSP w Częstochowie, a swoją edukację artystyczną kontynuował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obronił doktorat pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka. Jego bogata kariera obejmuje współorganizowanie wystaw i konkursów, takich jak Biennale Młodych „Piękne Sztuki” oraz interdyscyplinarne projekty jak Czytelnia Szkicowników.

W prezentowanym cyklu, artysta koncentruje się na symbolice kultury europejskiej i jej stopniowym zaniku. Tytułowy zachód słońca nad Forum Romanum to metafora zmierzchu wielkiej cywilizacji. Na obrazach widzimy kruszejące łuki triumfalne, sceny handlu i codziennego życia, a także monumentalne ruiny, które powoli zanurzają się w ciemności. Uderzający kontrast między intensywnymi, ciepłymi barwami zachodu słońca a chłodnymi tonami nadchodzącej nocy, podkreśla dramatyzm przemijania. Rokowski z wielką wrażliwością oddaje atmosferę schyłku i melancholii, która towarzyszy upadkowi wielkich cywilizacji. Jego prace to nie tylko hołd dla historii, ale również krytyczne spojrzenie na współczesność, gdzie symboliczne „mleko Wilczycy” staje się nieosiągalne z powodu współczesnych problemów. Prace Adama Rokowskiego są doskonałym przykładem, jak sztuka może stać się medium do głębszego zrozumienia przeszłości i teraźniejszości. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia tej wyjątkowej ekspozycji, która z pewnością zostanie na długo w pamięci każdego widza.

dr Grzegorz Tomasiak

Wystawa czynna do 15 września 2024
Zwiedzanie: wtorek – niedziela godz. 12:00-17:00
wtorek – wstęp wolny

Galeria Sztuki w Starym Opactwie w Rudach (wejście przez dziedziniec)
Cysterska 4, 47-430 Rudy

logo CRIS – Rudy Opactwo
logo OWES – Rudy Opactwo
stopka ue efs – Rudy Opactwo
logo CRIS – Rudy Opactwo
stopka ue efs – Rudy Opactwo
logo OWES – Rudy Opactwo