facebook
POCYSTERSKI ZESPÓŁ KLASZTORNO-PAŁACOWY W RUDACH
OŚRODEK FORMACYJNO-EDUKACYJNY DIECEZJI GLIWICKIEJ
Polski
English
Deutsch
Française
český
       

Linki

Restauracja cysterska

Serdecznie zapraszamy do Restauracji Cysterskiej mieszczącej się w murach Starego Opactwa, w skrzydle Pałacu Księcia. Rezerwacje w Restauracji "Cysterska" oraz noclegi w Domu Pielgrzyma prosimy kierować bezpośrednio pod nr tel. 512 534 472

cysterska.com.pl »

Rudzka kropla

„Rudzka kropla” to naturalna woda mineralna, której źródło znajduje się w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej. Za sprawą swojego delikatnego smaku, optymalnego nasycenia składnikami mineralnymi, a także niskiej zawartości sodu, jest doskonałym produktem dla osób aktywnych, ceniących zdrowy styl życia, ludzi młodych, a także dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Ta doskonała woda nisko nasycona CO2, jest wspaniałym wzbogaceniem dla diety ubogiej w sód, a dodatkowo poddawana jest procesowi odżelaziania, co potęguje jej prozdrowotne atuty. Jej bogata w składniki mineralne kompozycja (ogólna zawartość rozpuszczonych składników mineralnych 1260 mg/l), a także naturalne pochodzenie czynią ją idealną do picia na co dzień, optymalną dla każdego bez względu na wiek i stan zdrowia.

www.rudzkakropla.pl »

Szlak Cysterski w Polsce

"Podróżowanie Szlakiem Cysterskim to nie tylko zwiedzanie klasztorów cysterskich, ale i swoista wyprawa w przeszłość, pełna refleksji nad duchowym życiem blisko natury, tak odległym i odmiennym od tego w obecnych czasach. Zapoznanie się z bogactwem cysterskiego dziedzictwa pozwoli współczesnemu człowiekowi pogłębić wiedzę o europejskich korzeniach i da inspirację "do tworzenia teraźniejszości i przyszłości." Deklaracja Kapituły Generalnej Zakonu Cystersów "O głównych elementach współczesnego życia cysterskiego" [Ogłoszona w latach 1968/1969]

szlakcysterski.opw.pl »

Diecezjalne Sanktuarium

Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach składa się z kościoła będącego trójnawową bazyliką, czworoboku średniowiecznego klasztoru pocysterskiego oraz później dobudowanych skrzydeł barokowej rezydencji pałacowej.

www.rudy-parafia.pl »

Kuria Diecezjalna w Gliwicach

Diecezja gliwicka - jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii katowickiej w Polsce ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae populus. Najważniejsze miasta: Gliwice, Bytom, Lubliniec, Tarnowskie Góry, Zabrze.

www.kuria.gliwice.pl »

Perły kultury sakralnej Diecezji Gliwickiej

Projekt „Perły kultury sakralnej diecezji gliwickiej” obejmuje stworzenie kompleksowego systemu informacyjnego w obrębie wybranych obiektów sakralnych. Dzięki pozyskanym środkom wskazane kościoły i kapliczki zostaną wyposażone w aplikacje wirtualnych panoram, umożliwiających zapoznanie się ze wszystkimi miejscami, także tymi, które są niedostępne dla zwiedzających.

www.perlykultury.opw.pl »

www.gliwice.gosc.pl

Tygodnik katolicki „Gość Niedzielny” posiada bogatą tradycję, wypracowaną przez blisko sto lat obecności na polskim rynku wydawniczym.

www.gliwice.gosc.pl »

brewiarz.pl

Serwis Internetowej Liturgii Godzin powstał z myślą o osobach, które pragną modlić się Liturgią Godzin, zwaną popularnie brewiarzem. Niektórzy zetknęli się już z tą formą modlitwy. Wymaga ona pewnej wprawy, dlatego łatwo się nią zniechęcić. Warto jednak poświęcić odrobinę wysiłku, by pojąć zasady, na której się opiera i w ten sposób odkryć jej piękno. Z serwisu ILG skorzystają także ci, którzy nigdy jeszcze nie słyszeli o modlitwie brewiarzowej.

www.brewiarz.pl »

Muzeum Ziemi Górnośląskiej

Muzeum Ziemi Górnośląskiej powstało w 1983 roku jako muzeum historii kultury i jest największym muzeum śląskim w zachodniej części Niemiec. W swojej działalności skupia się na regionach Górnego Śląska położonymi nad Górną Odrą, na obszarze przemysłowym obejmującym górnictwo oraz przemysł ciężki, jak również na terenach rozciągającymi się od Sudetów Wschodnich (Wysoki Jesionik) aż po Beskidy. Muzeum kolekcjonuje, przechowuje oraz wystawia dobra kultury pochodzące z polskiej i czeskiej części Górnego Śląska. Muzeum Ziemi Górnośląskiej prowadzi swoją działalność w duchu porozumienia między narodami i przyjaźni polsko-czesko-niemieckiej. Promując kulturę śląską, prezentuje ono szerokiej publiczności nieprzemijające ślady przeszłości i teraźniejszości tego regionu. Duże znaczenie w zjednoczonej Europie ma bliska i oparta na wzajemnym zaufaniu współpraca z polskimi i czeskimi partnerami. Muzeum utrzymywane jest ze środków kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, który w 1964 roku przejął patronat nad Górnoślązakami, żyjącymi w Niemczech Zachodnich. Od 2000 roku Nadrenia Północna – Westfalia jest oficjalnym partnerem Województwa Śląskiego. W owym roku zostało podpisane Wspólne Oświadczenie o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków, które zostało rozszerzone i odnowione w 2008 roku. Muzeum Ziemi Górnośląskiej jest partnerem rządu związkowego w dziedzinie kultury i bierze udział oraz współorganizuje imprezy kulturalne w ramach partnerstwa między tymi regionami. Od 30 kwietnia 2014 r. Muzeum Ziemi Górnośląskiej oficjalnie jest Partnerem Starego Opactwa w Rudach.

www.oslm.de »

Zamek Piastowski

Pierwsza wzmianka o grodzie pochodzi z 1108 roku. Z Kroniki Galla Anonima wiadomo, że został wówczas odbity z rąk Morawian przez wojska księcia Bolesława Krzywoustego. Stał się siedzibą polskiego kasztelana, a w II połowie XII wieku dworu Mieszka I, pana na Raciborzu, władcy Polski. Po nim rezydowali tu kolejni książęta górnośląscy, w tym Kazimierz, dziad króla polskiego Władysława Łokietka. Około 1290 roku książę Przemysł zlecił budowę gotyckiej kaplicy, która otrzymała wezwanie św. Tomasza Becketa z Canterbury, angielskiego męczennika. Znawcy nie mają wątpliwości, że kaplica stanowi dziś najcenniejszy tego typu obiekt w Polsce. Nazywana jest perłą górnośląskiego gotyku, bądź też, ze względu na podobieństwa do słynnej paryskiej kaplicy, śląską Saint-Chapelle.

www.zamekpiastowski.pl »

Aktualności

06.08.2022 | zmarł śp. Leon Rosiek
Z nadzieją Zmartwychwstania zawiadamiamy, że w wieku 82 lat zmarł śp. Leon Rosiek, ojciec ks. Jana Rośk...
czytaj dalej  strzalka
21.07.2022 | Zaproszenie Biskupa Gl...
  BISKUP GLIWICKI    Zaproszenie Biskupa Gliwickiego na obchody Metro...
czytaj dalej  strzalka

Kalendarium

01.01.2021 | Styczeń 2022
zenie Pańskie 1 Sobota U ...
czytaj dalej  strzalka
01.02.2021 | Luty 2021
Luty Okres zwykły 1 ...
czytaj dalej  strzalka

Księga gości

Mariusz napisał(a): Byłem, zobaczyłem i oniemiałe :) Piękne miejsce, perełka Górnego Śląska :)
czytaj dalej  strzalka
Boguś napisał(a): Uwielbiam te miejsce, zapraszam do mnie Rybnik https://rybnik-moje-miasto.blogspot.com/
czytaj dalej  strzalka